خودرو
دوشنبه, 17 دی 1397 ساعت 13:27

سوال اینجاست که شرکت «سازه پویش» که در میان بدهکاران بزرگ به ایران خودروست چگونه در سالروز بزرگداشت «صنعت و معدن» یکی از لوح‌های تقدیر را دریافت کرده است.

گروه قطعات خودروعظام که یکی از بزرگترین تامین کنندگان قطعات خودرو در کشور محسوب می‌شود اکنون با بیش از دو دهه فعالیت در زنجیره‌ تامین قطعات به دستاورد‌های جالبی در صنعت خودرو کشورمان رسیده است.

دستاورد‌هایی که به نوعی تعبیر ضرب المثل از زمین به آسمان باریدن است؛ اتفاقی که در این گزارش به تشریح جزییات آن خواهیم پرداخت.

سازه پویش، تندیس و تخلف
دهم تیر ماه امسال بود که محمد شریعتمداری، وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت در سالروز بزرگداشت «صنعت و معدن» یکی از لوح‌های تقدیر از شرکت‌ها را به دستان مدیر عامل شرکت «سازه پویش» تقدیم کرد. تندیسی که در پی آن شرکت مذکور در میان یکی از ۱۰۰ شرکت برتر صنعتی کشورمان جای گرفت و موجب شد تا سریال ادامه دار تندیس‌های نمایشی در دوران وزارت محمد شریعتمداری نیز ادامه یابد.

اما سوال اینجاست که شرکت «سازه پویش» به عنوان یکی از ۱۲ شرکت زیر مجموعه‌ قطعه سازی عظام که البته در میان بدهکاران بزرگ به ایران خودرو نیز است چطور توانسته بدون سر و صدا و در روزگاری که قطعه سازان در تکاپوی وصول طلب‌های میلیاردی شان از خودروسازان هستند به این امر دست یابد؟

پاسخ این سوال در محلی به ظاهر بی ربط نهفته است؛ صورت‌های مالی شرکت ساپکو که وظیفه تامین قطعه از طریق ارتباط با قطعه سازان داخلی را بر عهده دارد. طبق این صورت‌های مالی شرکت ساپکو از زیر مجموعه‌های ایران خودرو که امتیازات فراوانی را به چند شرکت قطعه سازی که قریب به اتفاق آنان از زیر مجموعه‌های شرکت قطعات خودرو عظام هستند واگذار کرده است. امتیازاتی که ماحصل آن بدهی بیش از ۵۰۰ میلیاردی گروه قطعه سازی عظام تا اواسط سال جاری را رقم زده است.
۵ شرکت مرموز و موفق از گروه عظام

طبق اطلاعات موجود، تا پایان ۶ ماهه اول سال ۹۷ از میان ۱۲ شرکت زیر مجموعه گروه قطعه سازی عظام که نام آن‌ها در سایت این گروه تولیدی نیز درج شده، ۵ شرکت در میان بدهکاران بزرگ به ایران خودرو جای گرفته اند که در مجموع توانسته اند رقم بدهی عجیب ۵۳۰ میلیارد تومانی را برای ایران خودرو تدارک ببینید. موضوعی که شاید برای اولین بار در صنعت خودروی کشورمان موجب شده یک قطعه ساز زیر بار بدهی چند صد میلیاردی به یک خودروساز برود. امری که مصداق ضرب المثل از زمین به آسمان باریدن است.

شرکت‌های پیستون ایران، سازه پویش، استام صنعت، والا قطعه و همچنین پویان صنعت که همگی از زیر مجموعه‌های عظام هستند در حال حاضر بدهی هنگفت بیش از ۵۰۰ میلیاردی به ایران خودرو دارند. اتفاقی که طبق اطلاعات مندرج در صورت‌های مالی ساپکو با مدلی غیر منطقی به حساب این شرکت‌ها منتقل شده و در مواردی در خصوص تسویه وجوه نیز اطلاعاتی ارایه نشده است.

بر اساس اطلاعات به دست آمده توسط خبرنگار ما، بخش اعظمی از این بدهی به دلیل پرداخت‌های بی ضابطه‌ی ساپکو به گروه عظام بوده که بر مبنای خرید مواد اولیه پیش از تولید و تحویل قطعات صورت می‌گرفته است. امری که بر خلاف مناسبات خودروسازان با قطعه سازان رخ داده و بستر را برای ایجاد فساد مهیا کرده است.

تسویه بدهی با زمین

در همین راستا، اما طبق اطلاعاتی که به خبرنگار ما رسیده است، پس از افشای بدهی ۵۳۰ میلیاردی عظام به ایرن خودرو و احتمال قریب الوقوع ورود نهاد‌های نظارتی به این پرونده.
قرار شده است، بر مبنای توافق مدیران عظام با ایران خودرو بخشی از این طلب چند صد میلیاردی به واسطه اعطای زمین به خودروساز بزرگ کشورمان در حال تسویه است. اتفاقی که خارج از چارچوب‌های نظارتی و معمول تسویه بدهی بین شرکت‌های بزرگ صنعتی و اقتصادی شکل گرفته و بی شک موجب زیان انباشته‌ی بیشتری برای ایران خودرو خواهد شد. شرکتی که اکنون سهامداران خرد و کلان زیادی دارد و برای هر کدام از این تصمیم گیری‌ها عده‌ی کثیری از آنان را در سود و زیان خواسته و ناخواسته سهیم خواهد کرد.

البته ناگفته نماند در فرایند پیش بینی شده توسط مدیران این دو شرکت موضوعاتی نظیر هزینه‌های بالای نقل و انتقال اسناد اراضی مذکور به ایران خودرو و البته کارشناسی میزان ارزش این زمین‌ها در ازای بدهی بیش از ۵۰۰ میلیاردی عظام به ایران خودرو از جمله نکات مبهم است که هنوز اطلاعاتی در مورد آن در دسترس نیست.

حال این پرسش مطرح می‌شود که در شرایط فعلی که خودروسازان با مشکل تامین نقدینگی، بدهی انباشته به خصوص به قطعه سازان و بسیاری دیگر از مشکلات تحریم و تامین قطعات مواجه هستند، چطور یک قطعه ساز بر خلاف رویه معمول به خودروساز بدهکار می‌شود؟
چرا با استناد به موضوع خرید و تامین مواد اولیه مورد نیاز تولید قطعه، فقط به یک قطعه ساز پول‌های میلیاردی پرداخت می‌شود، آن هم در یک شرکت بورسی که باید رضایت سهامداران عمده در تصمیم گیری‌ها جلب شده و اسناد مالی تمام فعالیت‌های این چنینی به بورس ارائه شود.

دوشنبه, 17 دی 1397 ساعت 11:46

مراسم افتتاحیه سومین نمایشگاه بین‌المللی خودروی تهران با هدف معرفی توانمندی‌ها و راهبردهای داخلی‌سازی قطعات با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب برگزار شد.

به گزارش «اخبار خودرو»، این نمایشگاه که امروز مراسم افتتاحیه آن برگزار شد از فردا سه‌شنبه ۱۸ تا ۲۱ دی‌ماه از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۸ برای بازدید عموم آزاد است.

این دوره از نمایشگاه بین‌المللی خودروی تهران با حضور خودروسازان داخلی از جمله گروه صنعتی ایران‌خودرو، گروه خودروسازی سایپا و چند شرکت مونتاژکننده خودروهای چینی و هندی در سالن A۴ و A۵ نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب آغاز به کار کرد. 

دوشنبه, 17 دی 1397 ساعت 10:22

معاون وزیر صنعت از تکلیف خودروسازان به پرداخت جریمه تأخیر و سود مشارکت در قراردادهایی خبر داد که امکان تحویل به موقع خودروهای آنها از سوی خودروساز وجود ندارد.

به گزارش «اخبار خودرو» به نقل از مهر، محسن صالحی نیا در حاشیه سومین نمایشگاه بین المللی خودرو و قطعات در جمع خبرنگاران با اشاره به کاهش تولید خودرو طی ماه های گذشته گفت: با توجه به شرایطی که برای اقتصاد ایران رخ داد، تولید خودروسازان کاهش پیدا کرده و هم اکنون برخی مشکلات در حوزه تأمین خودرو در بازار وجود دارد. بنابراین گلایه قطعه سازان هم از خودروسازان به دلیل عدم پرداخت مطالباتشان صحیح است.

صالحی نیا با  توجه به اینکه برخی  عوامل دست به دست هم داده و کاهش تولید خودرو را رقم زده است، برآوردها حکایت از آن دارد که امروز ۸۰۰ هزار دستگاه خودرو تولید می کنیم که ۳۰ درصد کاهش نسبت به سال گذشته و ۴۰ درصد کاهش نسبت به برنامه تدوین شده در آن مشاهده می شود. اما برای آن برنامه جبرانی داریم.

وی تصریح کرد: کاهش تولید به مفهوم کاهش سقف قرارداد با قطعه سازان است  و ممکن است در این میان قطعه سازان متضرر شوند.

معاون وزیر صنعت مبنی بر اینکه برخی خودروسازان به بهانه عدم تعیین قیمت از سوی ستاد تنظیم بازار از ایفای تعهدات خود به مشتریان سر باز می زنند، اظهار داشت: وزارت صنعت  در این زمینه نظارت دارد اما در این رابطه دو دسته گله مندی وجود دارد به این معنا که خودروهایی که تولید آنها به دلیل مشکلات ناشی از محدودیت های بین المللی علیه ایران با توقف تولید مواجه هستند و خودروهایی که از سوی خودروسازان داخلی تولید می شوند که البته مقرر شده تا پایان سال تعهدات خودروسازان ایفا شود اما در سه ماهه سوم امسال نیز بخشی از این تعهدات به مشتریان تحویل داده شد.

صالحی نیا خاطرنشان کرد: در مورد افرادی که خودروهای تولید مشترک ایران با سایر کشورها را ثبت نام کرده و هم اکنون خودروساز امکان تحویل آن را ندارد، خودروسازان مکلفند با توجه به نوع قرارداد یا خودروی جایگزین تحویل دهند و یا سود مشارکت را به حساب مشتریان واریز کرده و یا اگر شکل دیگری از توافق را با مشتریان انجام می دهند، عملیاتی سازند. ما هم در وزارت صنعت بر این موضوع نظارت می کنیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مقدمات کار برای قیمت گذاری خودروهای خارج از حیطه تصمیم گیری شورای رقابت فراهم شده و به زودی در ستاد تنظیم بازار این موضوع نهایی و ابلاغ خواهد شد به این معنا که خودروسازان با تعیین تکلیفی که ستاد تنظیم بازار بر روی قیمت خواهد داشت خودرو را تحویل مشتری خواهند داد.

وی افزود: مشتریان در این حوزه سه دسته اند. اول گروهی که خودرو را با قیمت قطعی خریداری کرده که مطابق با نرخ درج شده در قرارداد خودرو را تحویل می گیرند، دسته دوم شامل افرادی است که پیش خرید به حسب قیمت روز انجام داده اند که آنها نیز براساس قیمت روز که از سوی ستاد تنظیم بازار نهایی می شود خودروی خود را تحویل خواهند گرفت و دسته سوم ثبت نام کنندگانی هستند که به تازگی اقدام به ثبت نام خودرو خواهند کردکه تکلیف آنها  هم مشخص است.

صالحی نیا در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه این طور نیست که خودروسازان خودرو تولید کنند و تحویل ندهند، گفت: به هر حال خودروسازان براساس قیمت های تکلیفی ستاد تنظیم بازار مکلف به ایفای تعهدات خود هستند ضمن اینکه ستاد تنظیم بازار نیز نرخ عادلانه ای برای خودورها اعلام خواهد کرد اما خودروساز نمی تواند به بهانه ابلاغ قیمت ها از سوی ستاد تنظیم بازار جلوی تحویل را بگیرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از زمان ابلاغ قیمت های جدید خودرو ابراز بی اطلاعی کرد و در خصوص عدم حضور وزیر صنعت در مراسم افتتاحیه امروز نمایشگاه علیرغم اعلام قبلی، تصریح کرد: جلسه فوری در یکی از کمیسیون های دولت برگزار شد که وزیر هم در آن حضور دارد.

صالحی نیا بار دیگر تأکید کرد: پرداخت سود و جرایم تأخیر در قراردادهای خودرویی باید از سوی خودروسازان رعایت شود.

فیلم‌ها و تصاویر منتخب

cache/resized/6195f707163b04c83c05537d70cb3fd2.jpg
طبق آخرین گزارش زنجیره‌ی تأمین چین، گوشی
cache/resized/7ad1cbb95fbfadd75a055cc880c3c34b.jpg
تحقیقات نشان داده که کم‌خوابی و استرس می
cache/resized/814180fd33e515e26ec84a893f73fd70.jpg
بعد از منتشر شدن خبری درباره‌ی
cache/resized/d9864bab44bb5e2dd1774b8e66d3b797.jpg
کمپانی اپل 12 سال می شود که به عنوان تشویق شده
cache/resized/c70a22f2279c084a80ae0583b5d0ae3f.jpg
گویا اپل تصمیم دارد که در سال ۲۰۲۰، از
cache/resized/a53d68927d79c235b5ec97b0417d0390.jpg
دستگاه بخور دوكاره دستگاه بخور دوكاره بيورر
cache/resized/3d6ce160cbf0e41f88077cdb76159de7.jpg
بر اساس تصویری که یکی از کاربران در فضای مجازی
cache/resized/3d38454bd4b572695c9077c9239283b8.jpg
لنوو با استفاده از حق استفاده از طراحی PS VR