گوشی
پنج شنبه, 20 دی 1397 ساعت 08:16

اخیراً قابلیت Find my iPhone به یک کاربر کمک کرده تا مکان ماشین سرقتی خود را پیدا کند و هم‌زمان به آیفون و ماشین خود را دوباره پیدا کند.

بر اساس گزارش جدید شبکه خبری Channel 5 در شهر نشویل مرکز ایالت تنسی آمریکا، فردی به نام «چیس ریچاردسون» به تازگی توانسته مکان اتومبیل دزدیده شده خود را از طریق قابلیت پیدا کردن آیفون بیابد. تنها یک روز پیش از این رویداد، فردی با استفاده از اسلحه اقدام به تهدید او کرده بود و اتومبیل او را ربوده بود.

صاحب اتومبیل، آیفون خود را در آن جا گذاشته بود و همین مسئله باعث شده بود تا او بتواند از طریق قابلیت Find my iPhone موقعیت مکانی آیفون و همچنین اتومبیل دزدیده شده خود را پیدا کند. وی در نهایت با پلیس تماس گرفت و با کمک نیروهای امنیتی مکان اتومبیل را پیدا کرد و در نهایت علاوه بر آیفون خود به اتومبیل به سرقت رفته خود را دوباره به دست آورد.

قابلیت Find my iPhone ارائه شده در تلفن‌های هوشمند اپل می‌تواند از طریق بستر اینترنت، اطلاعات مربوط به موقعیت مکانیدستگاه را به صاحب دستگاه ارائه دهد. کاربران کافی است پس از وارد کرد اطلاعات مربوط به اپل آیدی خود در وب سایت رسمی شرکت اپل اقدام به پیدا کردن موقعیت مکانی تلفن هوشمند کنند. گفتنی است که برای استفاده از این قابلیت علاوه بر در اختیار داشتن اطلاعات امنیتی اپل آیدی، آیفون باید امکان اتصال به اینترنت را داشته باشد و جی پی اس در آن فعال باشد.

کاربران علاوه بر دسترسی به مکان آیفون، امکان پاک کردن تمامی اطلاعات ذخیره شده در آن را خواهند داشت. به کاربران توصیه می‌شود تا پیش از وقوع حادثه‌ای ناگوار حتماً قابلیت Find my iPhone را در تلفن هوشمند خود فعال کنند که در آینده بتوانند تلفن هوشمند خود را با کمترین دردسر ممکن پیدا کنند.

یکشنبه, 16 دی 1397 ساعت 06:51

به‌ ادعای یکی از وکلای کوالکام، دو شرکت سامسونگ و هواوی بالغ بر نیمی از تراشه‌های مودم مورد نیاز خود را به‌طور داخلی تأمین می‌کنند.

شرکت آمریکایی کوالکام درگیر دادرسی‌هایی است که به بررسی تلاش‌های این شرکت در راستای ایجاد وضعیت انحصاری در بازار فناوری‌های ارتباطی می‌پردازد. اما یکی از وکلای این شرکت ادعا می‌کند که دو تولید‌کننده‌ی بزرگ گوشی‌های هوشمند در جهان، سامسونگ و هواوی، اغلب مودم‌های ارتباطی لازم را به‌صورت داخلی تأمین می‌کنند.

این دادرسی‌ها که در یک سوی آن کمیسیون تجارت فدرال ایالات‌ متحده و در سوی دیگر آن کوالکام قرار دارد، روز جمعه‌ی گذشته در کالیفرنیا ادامه داشت. به‌ ادعای مقامات قانونی، غول دنیای پردازنده‌های موبایل از قوانین حق مالکیت معنوی به‌گونه‌ای غیررقابتی استفاده می‌کند تا سلطه‌ی خود بر بازار مودم‌های ارتباطی را حفظ کند.

این دعوی حقوقی پوشش خبری فراوانی را به‌خود اختصاص داده؛ چرا که می‌تواند بر درگیری‌های قانونی که میان اپل و کوالکام در جریان است نیز اثرگذار باشد. به ادعای ساکنان کوپرتینو، کوالکام درگیر فعالیت‌های تجاری غیرقانونی است؛ از سوی دیگر، کوالکام نیز اپل را به نقض پتنت‌های خود متهم کرده و توانسته در دادگاه‌هایی در چین و آلمان بر رقبای کوپرتینو نشین پیروز شود.

به‌ ادعای کوالکام، فعالیت‌های این شرکت در زمینه‌ی اعطای امتیاز استفاده از پتنت‌هایش رویه‌ای رایج در صنعت است و نرخ‌های تعیین‌شده توسط این شرکت اغلب مشابه نرخ‌هایی است که در دورانِ پیش از فروش تراشه‌های ارتباطی توسط آن‌ها تعیین می‌شدند.

واگذاری امتیاز استفاده از پتنت‌های کوالکام به بازاری پرسود برای این شرکت تبدیل شده است. به‌گفته‌ی فیل سولیس از IDC، براساس آمار، در سال ۲۰۱۷، میزان ۵۹.۶درصد از بازار ۱۵.۳میلیارددلاری مودم‌های نسل چهار (4G) در اختیار این شرکت آمریکایی بوده‌ است. اما در مقابل، باب ون‌نست که یکی از وکلای کوالکام است، ادعا می‌کند که سامسونگ و هواوی بیشینه‌ی مودم‌های ارتباطی موردنیاز خود را از کوالکام تهیه نمی‌کنند.

براساس آمار ارائه‌شده توسط ون‌نست، شرکت چینی هواوی ۵۴درصد از مودم‌های خود را به‌صورت داخلی تهیه می‌کند و تنها برای تأمین ۲۲درصد از نیاز خود به سراغ کوالکام می‌رود؛ این درحالی است که باقی تراشه‌های مودم مورد نیاز هواوی هم توسط دیگر تولیدکنندگان تأمین می‌شوند. سامسونگ نیز ۵۲درصد از تراشه‌های مودم را به‌صورت داخلی تأمین می‌کند؛ از ۴۸درصد باقی‌مانده هم ۳۸از کوالکام خریداری می‌شوند و کره‌ای‌ها برای تهیه‌ی مابقی مودم‌های موردنیاز خود به سراغ دیگر تولیدکنندگان می‌روند. هواوی و سامسونگ هم‌اکنون واکنشی نسبت به این ادعای کوالکام نشان نداده‌اند.

باید به‌خاطر داشت که دعوی حقوقی مطرح‌شده توسط کمیسیون تجارت فدرال صرفا بر مسئله‌ی تراشه‌های مودم متمرکز نیست؛ این پرونده‌ی حقوقی به‌جای تمرکز بر تمامی مودم‌ها که شامل مودم‌های کندترِ استفاده‌شده در گوشی‌های ارزان‌قیمت نیز می‌شود، صرفا بر بازار تراشه‌های پرسرعت تمرکز دارد که کوالکام یکی از اصلی‌ترین بازیگران آن است.

درعین‌حال، هواوی و سامسونگ نیز دو شرکت بزرگ هستند که گستره‌ی عظیمی از محصولات را درکنار گوشی‌های رده‌بالای خود به تولید می‌رسانند. یکی از زیرمجموعه‌های هواوی موسوم به HiSilicon به تولید پردازنده برای گوشی‌های رده‌بالای این شرکت، نظیر محصولات خانواده‌ی میت و پی می‌پردازد. سامسونگ نیز علاوه‌بر تأمین پردازنده‌های موردنیاز برای بسیاری از گوشی‌های خود، به‌عنوان یکی از تولیدکنندگان اصلی تراشه‌های حافظه شناخته می‌شود.

غول‌های کره‌ای و چینی دنیای اندروید به‌عنوان رقبای اصلی اپل در بازار گوشی‌های رده‌بالا به‌حساب می‌آیند. شایان ذکر است که اپل برای تراشه‌های ارتباطی خود صرفا به کوالکام و اینتل وابسته است؛ هرچند که در آیفون‌های ۲۰۱۸ فقط از مودم‌های اینتل استفاده‌ شده است. علاوه‌بر این، ماه گذشته شاهد انتشار اخباری بودیم که به طراحی تراشه‌های مودم توسط اپل اشاره می‌کردند.

شنبه, 15 دی 1397 ساعت 11:23

گزارش مالی اپل در سه ماهه پایانی سال 2018 به تازگی منتشر شده است که در جریان آن تیم کوک به عنوان مدیر عامل اجرایی این کمپانی اعلام کرده که این کمپانی به دلیل ارائه خدمات تعویض باتری آیفون با قیمت پایین‌تر از حد عادی ضرر زیادی را متحمل شده است.

به طور پیش‌فرض قیمت باتری آیفون‌های 79 دلار است و اپل بابت ارائه این خدمات مبلغ یاد شده از اپل استورهای سراسر جهان دریافت می‌کند. اما اعتراف یکی از کارکنان این کمپانی که کاهش عمدی سرعت آیفون‌ها در اوایل سال 2018 باعث شد تا انگشت اتهام‌ های زیادی به سوی اپل وارد شود. اپل در نهایت اعلام کرد که به منظور جبران این مسئله خدمات تعویض باتری آیفون‌ها را از 79 دلار به 29 دلار کاهش می‌دهد.

این مسئله باعث شده تا اپل ضرر زیادی را بابت ارائه خدمات تعویض و تأمین قطعات این تلفن‌های هوشمند متحمل شود. تیم کوک اعلام کرده که اپل به دلیل این مسئله در کنار دیگر مشکلات ماه‌های پایانی سال 2018 با مشکلات زیادی مواجه شده بود. اپل علاوه بر مسائل مربوط به جنگ تجاری آمریکا با چین، با مسائل بسیار مهم‌تری در سه ماهه پایانی 2018 مواجه بوده است و به همین دلیل این کمپانی یکی از بدترین دوره‌های مالی را در پایان 2018 تجربه کرده است.

افزایش تعرفه مالیاتی مربوط به فروش آیفون‌ها در آمریکا در کنار عدم اجازه برای تولید و اسمبل دستگاه‌ها در کشور چین باعث شد تا سهام اپل به طرز قابل توجهی کاهش پیدا کند. از طرف دیگر تحلیلگران بر این باور بودند که محصولات جدید اپل به اندازه کافی در بازار جهانی فروخته نخواهد شد و جو سازی‌های منفی در بازار جهانی به راحتی باعث شد تا این کمپانی ضرر بسیار زیادی در این دوره داشته باشد.

فیلم‌ها و تصاویر منتخب

cache/resized/6195f707163b04c83c05537d70cb3fd2.jpg
طبق آخرین گزارش زنجیره‌ی تأمین چین، گوشی
cache/resized/7ad1cbb95fbfadd75a055cc880c3c34b.jpg
تحقیقات نشان داده که کم‌خوابی و استرس می
cache/resized/814180fd33e515e26ec84a893f73fd70.jpg
بعد از منتشر شدن خبری درباره‌ی
cache/resized/d9864bab44bb5e2dd1774b8e66d3b797.jpg
کمپانی اپل 12 سال می شود که به عنوان تشویق شده
cache/resized/c70a22f2279c084a80ae0583b5d0ae3f.jpg
گویا اپل تصمیم دارد که در سال ۲۰۲۰، از
cache/resized/a53d68927d79c235b5ec97b0417d0390.jpg
دستگاه بخور دوكاره دستگاه بخور دوكاره بيورر
cache/resized/3d6ce160cbf0e41f88077cdb76159de7.jpg
بر اساس تصویری که یکی از کاربران در فضای مجازی
cache/resized/3d38454bd4b572695c9077c9239283b8.jpg
لنوو با استفاده از حق استفاده از طراحی PS VR