زیبایی و تناسب اندام
یکشنبه, 16 دی 1397 ساعت 12:46

اگر شما هم درصدد کاهش وزن و تناسب اندام هستید حتما تاکنون تبلیغات قرص لاغری را شنیده اید. آیا واقعا قرص های لاغری تاثیر مثبتی در کاهش وزن دارند؟ برای پاسخ به این سوال باید بدانیم قرص های لاغری چگونه عمل می کنند و چه عوارضی دارند؟
آیا به اندازه ورزش و تغذیه سالم، قرص لاغری هم موثر است؟ در این مقاله با ما همراه شوید تا علاوه بر پاسخ به سوالات ذهنی شما تمامی جوانب قرص لاغری را بررسی کنیم.

چرا قرص لاغری؟

بر اساس تحقیقات سال ۲۰۱۷ از هر چهار فرد سه نفر چربی اضافی دارند. برخی از کسانی که اضافه وزن دارند به سراغ قرص‌ها و مکمل‌هایی می‌روند که کاهش وزن را به سادگی خوردن یک قرص می‌دانند. قرص‌های لاغری ادعا می‌کنند که متابولیسم را افزایش می‌دهند، احساس سیری را بالا می‌برند و یا جلوی اشتها را می‌گیرند.

قرص لاغری واقعا لاغر می‌کند؟

معمولا وقتی می‌خواهیم تصمیمات جدیدی برای سلامتی بگیریم کاهش وزن در اولویت قرار می‌گیرد. در دنیایی زندگی می‌کنیم که بسیاری از مردم هدف‌های ارزشمندی برای کاهش وزن دارند. در این فضا، محصولاتی که ادعای لاغری سریع دارند، فروش بالا و توجهات بسیاری را به خود جلب می‌کنند. بین مکمل‌های عجیب و غریب کاهش وزن و دارو‌هایی که توسط FDA (سازمان غذا و داروی آمریکا) تایید شده اند، تفاوت بسیاری وجود دارد. بعضی از افراد تحت نظر پزشک و رعایت برنامه غذایی سالم و ورزش ممکن است از دارو‌های تایید شده FDA نتیجه بگیرند. در ادامه می‌خواهم آنچه باید درباره قرص‌های لاغری بدانید را در اختیارتان قرار دهیم.

قرص لاغری دروغ یا واقعیت

بسیاری از پزشکان متخصص بر این باورند که سالم‌ترین راه کاهش وزن، استفاده از یک رژیم غذایی سالم و انجام ورزش به صورت مرتب است. ایجاد تغییر در سبک زندگی نیز برای کاهش وزن بسیار ضروری است. بر اساس تحقیقات انجام شده در آمریکا ترکیبی از رژیم غذایی سالم، افزایش فعالیت بدنی و رفتار درمانی به افراد کمک می‌کند در همان شش ماه ابتدایی درمان خود ۵ تا ۱۰ درصد وزن بدن خود را کاهش دهند. اما برای بعضی افراد این مقدار کافی نیست. پزشکتان تعیین می‌کند که شرایط شما برای دریافت دارو یا همان قرص‌های لاغری مناسب است یا خیر. بر اساس اطلاعات به دست آمده، قرص لاغری در چنین شرایطی برای فرد مناسب است:

نماد توده بدن یا BMI فرد ۳۰ یا بالاتر باشد.
BMI فرد ۲۷ یا بالاتر از آن باشد و اضافه وزنش هم مربوط به مشکلات سلامتی باشد.
فرد پس از ۶ ماه رژیم غذایی، ورزش و رفتار درمانی هفته‌ای نیم کیلو کم نکند.

برای سنجش مقدار BMI خود سایت دکتر کرمانی ابزاری ساده محاسبه BMI را در اختیار شما قرار داده است که پیشنهاد می‌کنیم حتما سری به آن بزنید.

محاسبه BMI – شاخص توده بدنی

البته اگر بدنی عضلانی دارید شاخص BMI ممکن است به اشتباه اعلام کند که اضافه وزن دارید. حتما قبل از استفاده این ابزار حجم بافت عضلانی خود را در نظر بگیرید. در بیشتر موارد، خانم‌های باردار، نوجوان‌ها و کودکان نباید از قرص‌های لاغری استفاده کنند.

جنجال قرص لاغری

دارو‌های کاهش وزن یا همان قرص‌های لاغری فوق العاده بحث برانگیز هستند. یکی از بدنام‌ترین این قرص‌ها Fen-Phen (ترکیبی است از فنفلورامین و فنترمین) است. این دارو باعث مشکلاتی نظیر فشار خون ریوی و آسیب به رگ‌های قلبی و در نتیجه مرگ و میر شد. با دستور FDA تولید کنندگان این قرص لاغری مجبور به جمع آوری و حذف آن از بازار شدند.

سابقه بد و عوارض این قرص ها، باعث می‌شود بسیاری از پزشکان قرص لاغری را تجویز نکنند. دکتر رومی بلاک متخصص غدد درون ریز می‌گوید: «من گاهی قرص‌های لاغری تجویز می‌کنم، اما خودم درباره آن‌ها تردید دارم. عوارض جانبی بسیاری از جمله فشار خون، ضربان قلب و خلق و خو وجود دارد که باید همگی تحت نظر قرار بگیرند. بسیاری از مردم با مصرف قرص‌های لاغری تنها ۲.۵ تا ۵ کیلو کم می‌کنند. این مقدار برای جامعه پزشکی عدد بسیار بالایی است، اما برای بیماران ناچیز و ناامید کننده است. متاسفانه همین مقدار کاهش وزن نیز بلافاصله پس از توقف مصرف دارو برگشت پذیر است.»

ادعا‌های قرص لاغری برای تناسب اندام

هیچ گونه مدرک علمی ادعا‌های این محصولات را ثابت نمی‌کند. برای اینکه افزایش آگاهی در ادامه می‌خواهیم درباره ادعا‌های دروغین قرص لاغری، صحبت کنیم

کاهش وزن بدون رژیم!

سازندگان این دارو‌ها و مکمل‌ها ادعا دارند می‌توانید با خوردن یک قرص، دمنوش و یا حتی مالیدن یک لوسیون، چربی‌های خود را آب کنید. متاسفانه نتیجه گرفتن در این مورد نیازمند تلاش است. یعنی در آشپزخانه انتخاب‌های هوشمندانه تری داشته باشید نه در انتخاب داروها. هیچ متخصص تغذیه‌ای تا به حال مراجعی نداشته که بدون ایجاد تغییر در رژیم غذایی، توانسته باشد لاغر شود. هیچ قرص لاغری، دمنوش و یا کرمی به اندازه تاثیر رژیم غذایی اثر بخش نیست.

قرص لاغری بدون ورزش اثر دارد؟

بسیاری از قرص‌های لاغری ادعای کاهش وزن بدون ورزش را دارند. بعد از اصلاح رژیم غذایی، ورزش به عنوان دومین اولویت کاهش وزن قرار دارد. کاهش وزن بدون برنامه غذایی و ورزش غیر ممکن است و هرگونه ادعایی مبنی بر عدم نیاز به آن‌ها از نظر علمی اشتباه است. در انتخاب‌های غذایی خود تغییرات سالم ایجاد کنید و زمانی را برای انجام فعالیت‌های ورزشی چه در خانه چه بیرون خانه تعیین کنید. قرار نیست سریعا تبدیل به فردی ورزشکار شوید که همه وعده‌های غذایی اش اصولی است.

این ادعا زمانی مطرح شد که تولید کنندگان محصولات لاغری به مکمل‌های خود اپدرا اضافه کردند. سازمان غذا و دارو در سال ۲۰۰۴ اپدرا را به دلیل مشکلاتی که برای سلامت به وجود می‌آورد، ممنوع کرد. پس از آن مواد دیگری مانند چای سبز، سینافین و کافئین سعی کردند جای اپدرا را بگیرند. در تحقیقات انجام شده هیچکدام از این ترکیبات نتوانستند موجب کاهش وزن چشم گیری شوند.

آیا واقعا قرص لاغری باعث احساس سیری می‌شود؟
پروتئین، فیبر و چربی می‌توانند باعث ایجاد احساس سیری شوند نه مکمل ها. مهم این است که هر کدام از این مواد غذایی را چگونه به وعده‌های اصلی و میان وعده‌ها اضافه کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. برای مثال نان و پنیر خامه‌ای صبح را با تخم مرغ (چربی و پروتئین) و میوه (فیبر) جایگزین کنید. با خوردن آجیل (پروتئین، فیبر و چربی) میان وعده‌های ناسالم را کنار بگذارید. سالمون (پروتئین) سبزیجات (فیبر) و سیب زمینی پخته (فیبر) را برای شام امتحان کنید.

جلوگیری از جذب کربوهیدرات

اگر به دنبال کاهش وزن هستید، کربوهیدرات را جایگزین غذا‌های مغذی کنید. استفاده از مکملی که از جذب کربوهیدرات جلوگیری می‌کند، روشی اشتباه است، چون این ادعا اثبات نشده است. برخی بررسی‌ها نشان داده اند بیشتر مسدود کننده‌های کربوهیدرات تاثیری روی بدن ندارند و ممکن است مشکلاتی برای سوخت و ساز به وجود بیاورند.


قرص‌های لاغری به شیوه‌های مختلفی در بدن تاثیر می‌گذارند. بسیاری از آن‌ها باعث کاهش اشتها می‌شوند و یا قابلیت بدن از جذب چربی غذا‌ها را کاهش می‌دهند. برخی از دارو‌های ضد افسردگی، دیابتی و ضد تشنج نیز گاهی جهت لاغری تجویز می‌شوند.

قرص لاغری مورد تایید FDA

سازمان دارو و غذای آمریکا قرص‌های لاغری را برای استفاده کوتاه مدت مجاز اعلام کرده است که عبارتند از:

فنتیمترازین (Bontril)
دیاتیل پروپیون (Tenuate)
بنزفاتامین (Didrex)
فنتروم (Adipex-P, Fastin)

برای استفاده طولانی مدت نیز موارد زیر مجاز اعلام شده اند:

ارلیستات (Xenical، Alli)
لورکاسرین (Belviq)
فنتریم / توپیرامات (Qsymia)
نالترکسون / بوپروپیون (Contrave)
لیگرگلوتید (ساکسندا)

آیا باید از قرص‌های لاغری استفاده کنیم؟

حواستان به محصولاتی که ادعای کاهش وزن سریع و آسان را می‌دهند، باشد. مخصوصا دارو‌هایی که بدون نیاز به نسخه به فروش می‌رسند. سازمان غذا و داروی آمریکا بیشتر این محصولات را بی فایده و خطرناک اعلام کرده است. حتی در برخی از این دارو‌ها مواد مخدر پیدا شده که استفاده از آن‌ها عوارض جدی برای مصرف کننده به همراه دارد.

متاسفانه در باشگاه‌های ورزشی تجویز‌های بدون نظارت پزشک خصوصا برای خانم‌ها زیاد است. این را بدانید که یک مربی ورزشی تخصصش تجویز دارو نیست. اگر یک روش لاغری برای فردی نتیجه داده، دلیل نمی‌شود برای همه نیز جواب دهد. اگر اضافه وزن دارید، با صبر و حوصله نسبت به کاهش وزن اقدام کنید.

قرص لاغری موثر‌تر است یا رژیم غذایی

رژیم غذایی شاید به مرور وزنتان را کاهش دهند، اما این مزیت را دارد که سبک زندگی تان را تغییر دهد. با یک برنامه غذایی سالم و مشاوره مناسب شما یاد می‌گیرید که انتخاب‌های غذایی سالمی داشته باشید و ورزش مرتب نیز به دلیل ترشح هورمون‌های شادی آور، روحیه تان را در رسیدن به هدف تقویت می‌کند.

حتی به فرض اگر قرصی جادویی وجود داشت که موجب کاهش وزن می‌شد، اما این روند با قطع قرص لاغری ادامه دار نیست. زیرا شما هنوز موفق به تغییر سبک زندگی تان نشده اید. این دقیقا همان اتفاقی است که با جراحی‌های لاغری برای فرد پیش می‌آید، چون بدون هیچ تمرینی وزن ناگهان پایین آمده (که در مورد قرص‌های لاغری وزن چندانی هم کم نمی‌شود) در فاصله کمی نیز همان وزن و حتی بیشتر از قبل باز می‌گردد. پس اصولی‌ترین راهکار برای تناسب اندام و کاهش وزن استفاده از رژیم غذایی برای اصلاح سبک زندگی و تناسب اندام است.

دوشنبه, 10 دی 1397 ساعت 06:34

برای اینکه بتوانید به کاهش وزن مناسب برسید باید رژیم غذایی مناسبی را دنبال کنید و در کنار آن حتما به ورزش و پیاده روی بپردازید.
به گزارش افکارنیوز ، هیچ رژیم غذایی نیست که با قرصهای جادویی یا نوشیدنی معجره آسا باعث کاهش وزن سریع ما شود بلکه برای کاهش وزن ۵ تا ۱۰ کیلوگرم ما ناگزیربه طی نمودن فرایندی هستیم که نیاز به تمایل و تلاش برای چربی سوزی با شیوه ای مناسب دارد که منجر به حفظ سلامت نیز گردد.

در ابتدا بهترین کار این است که سعی کنیم تا عادات بد غذایی خود را تغییر دهیم با این کار نه فقط به حفظ سلامتی خود کمک کرده ایم بلکه احساس بهتری برای کاهش وزن پیدا می کنیم پس با بررسی و کمی دقت در مصرف خوراکی ها می توانیم خیلی راحت از شر اضافه وزن خود خلاص شویم ولی اگر علاقه مندید بدانید چطور می شود کاهش وزنی ۱۰ کیلو گرمی در ۲ ماه را داشته باشید ادامه مطلب را بخوانید.

۱- اولین کاری که باید برای کاهش وزن ۱۰ کیلوگرمی انجام دهید این است که صبور باشید

رژیم های غذایی هستند که در زمانی کوتاه می توانند کاهش وزن زیادی به همراه داشته باشند ولی چیزی که موجب ناامیدی شما می شود این است که بعد از پایان رژیم غذایی وزن شما به سرعت به حالت اولیه خود و یا حتی وزنی بیش از آن باز می گردید. به نظر شما برای اینکه بتوانید به وزن ایده آل خود برسید و آن را حفظ کنید دو ماه مدت زیادی است؟

مسلما خیر پس بیایید خود را گرفتار اینگونه رژیم های غلط نکرده و با تمرکز بر چگونگی انجام عادات جدید در زندگی خود کاهش وزنی ماندگار را تجربه کنیم.

۲ برای کاهش وزن تا ۱۰ کیلو گرم نیاز به تغییر عادات غذایی داریم، در حالت ایده آل مصرف یک رژیم غذایی غنی از پروتئین و سبزیجات و محدود کردن مصرف چربی ها و کربوهیدرات یک راه کار عالیست. بهتر است استفاده از مواد غذایی کم چربی و کم نمک در پخت و پز را به عنوان یک اصل قرار داده و وعده غذایی شام را با توجه به این که بدن نیاز کمتری به مصرف کالری دارد سبک بگیریم.

اگر وعده شام برایتان مهم است و نمی خواهید صرفا مثلا از فراوردهای لبنی کم چرب مانند پنیر و ماست با سبزی و یا خوراک سبزیجات و غلات استفاده نمایید پیشنهاد می گردد در وعده شام از غذاهایی که چاق کننده نیست استفاده شود مثلا پروتئین ها: گوشت بدون چربی (سینه مرغ یا ماهی) به صورت کبابی یا بخارپز با سبزیجات.

بهتر است از خوردن غذاهای سرخ شده که پر از چربی است خوداری کنید از خوردن شیرینی، بیسکوئیت و ماکارونی و کربوهیدراتهای ساده مانند کیک و میوه های شیرین که حاوی مقدار زیادی قند و در نتیجه کالری زیاد می باشد اجتناب کنید.

۳- رای اینکه بتوانید کاهش وزن ۱۰ کیلو گرمی داشته باشید باید مصرف فیبر را افزایش دهید چون فیبر موجب جذب چربی بدن شده و ترانزیت روده را تنظیم کرده و باعث کاهش سطح کلسترول بد در خون شده و به سم زدایی بدن کمک می کند نان گندم، توت فرنگی و عدس از فیبر بالایی برخودار است همینطورمصرف کم کربوهیدرات مانند بلغور جو دو سر و برنج خوب است ولی در وعده غذایی شام توصیه نمی شود.

۴- برای اینکه بخواهیم کاهش وزن ۱۰ کیلو گرمی را تجربه کنید باید ورزش کنید در مورد اهمیت ورزش همین قدر کافی است که بگوییم ۴۰% موفقیت در کاهش وزن منوط به ورزش است.

ورزش های قلبی عروقی و ورزشهای بی هوازی که انجام ۴۰ دقیقه در روز از ورزش هوازی مانند شنا، دوچرخه سواری و پیاده روی و یا بی هوازی از طریق استفاده از وزنه کافی می باشد.

۵- آزار دهنده خواهد بود اگر شما ۱۰ کیلو وزن کم کنید و ببینید که همه لباسهای شما دیگر سایز شما نیست البته خبر خوب این است که شما می توانید با پرورش عضلاتتان علاوه بر اینکه عمل چربی سوزی را انجام می دهید وتوده های اضافی چربی را از بین برده و ضمن کم کردن وزن به تناسب اندام هم برسید.

اگر شما هر روز خودرا وزن کنید و تغییرات کمی را مشاهده کنید ممکن است دلسرد شده و از ادامه برنامه خودداری کنید لذا توصیه می شود تا پایان برنامه صبر کنید تا نتیجه را ببینید.

۶- برای اینکه بتوانید ۱۰ کیلو گرم وزن کم کنید باید سرعت سوخت و ساز بدن را زیاد کنید راه درست این است که وعده غذایی را از ۳ وعده به ۵ وعده افزایش دهیم. خوردن ۵ بار در روز صبحانه، میان وعده، ناهار، میان وعده و شام یعنی خوردن غذای بیشتر در مقادیر کوچکتر کمک می کند در تمام روز کار سوخت و ساز بدن ادامه داشته و موجب سرعت بخشیدن به سوزاندن کالری و در نتیجه سوزاندن چربی شود.

۷- در خیلی از مواقع ما بدون این که واقعا گرسنه باشیم احساس گرسنگی می کنیم میدانید چرا؟ قطعا اظطراب عامل مهمی در این زمینه محسوب می شود وقتی اظطراب داریم مغز ما به اشتباه پیغام می فرستد و ما را به خوردن تشویق می کند.

تا کنون دقت کرده اید وقتی اضطراب دارید غذای بیشتری می خورید !

برای ایجاد احساس سیری توصیه می شود از دمنوشهای گیاهی مانند دمنوش زنجبیل با آبلیمو و یا چای سبز حتی ترکیبی از هر دو استفاده کنید این کار به شما کمک می کند تا علاوه بر این که احساس سیری می کنید سرعت سوزاندن چربی را هم افزایش دهید.

۸- انگیزه خود را حفظ کنید به کسانیکه موفق شدن تا کاهش وزن زیادی داشته باشند نگاه کنید اگر شما که می خواهید ۱۰ کیلو گرم وزن کم کنید انگیزه لازم را نداشته باشید پس چطور می خواهید این کار را به انجام دهید.

راه های زیادی برای اینکه به خودتان انگیزه بدهید وجود دارد شما می توانید هدف خود را تناسب اندام قرار دهید و با پوشیدن لباس ها و یا شلواری که برایتان تنگ شده بود وقتی مثلا ۲ کیلو وزن کم کرده اید از کاهش وزن خود لذت ببرید. یک ایده خوب دیگر این است که با شروع رژیم غذایی و تغییر عادات بد غذایی یک دفترچه تهیه کرده و میزان وزن کنونی و این که هرروز چه مقدار ورزش کرده اید و چه خورده اید را بنویسید و این که چه احساسی دارید، از جملات مثبت در ثبت روزانه استفاده کنید تجسم هدف را تا رسیدن به وزن مطلوب فراموش نکنید.

۹- در نهایت کاهش وزن ۱۰ کیلو در یک دوره دوماهه به عنوان یک مرحله، آغاز و پایان کار نیست بلکه تغییر جدیدی درسبک زندگی شماست که اجازه می دهد به شما تا علاوه بر مراقبت از سلامت خود یک نگاه خوب و یک احساس خوب به خود داشته باشید.

عموما اینگونه رژیم های غذایی مخصوص افراد سالم می باشد لذا توصیه می شود قبل از شروع هر رژیم غذایی یا ورزشی با پزشک خود مشورت نمایید.

فیلم‌ها و تصاویر منتخب

cache/resized/6195f707163b04c83c05537d70cb3fd2.jpg
طبق آخرین گزارش زنجیره‌ی تأمین چین، گوشی
cache/resized/7ad1cbb95fbfadd75a055cc880c3c34b.jpg
تحقیقات نشان داده که کم‌خوابی و استرس می
cache/resized/814180fd33e515e26ec84a893f73fd70.jpg
بعد از منتشر شدن خبری درباره‌ی
cache/resized/d9864bab44bb5e2dd1774b8e66d3b797.jpg
کمپانی اپل 12 سال می شود که به عنوان تشویق شده
cache/resized/c70a22f2279c084a80ae0583b5d0ae3f.jpg
گویا اپل تصمیم دارد که در سال ۲۰۲۰، از
cache/resized/a53d68927d79c235b5ec97b0417d0390.jpg
دستگاه بخور دوكاره دستگاه بخور دوكاره بيورر
cache/resized/3d6ce160cbf0e41f88077cdb76159de7.jpg
بر اساس تصویری که یکی از کاربران در فضای مجازی
cache/resized/3d38454bd4b572695c9077c9239283b8.jpg
لنوو با استفاده از حق استفاده از طراحی PS VR